Nemojte preopteretiti prekidače za dimer u svom domu?

Možete nenamjerno preopteretiti prekidač za prigušivanje, jeste li to shvatili? Ako to učinite, može se zagrijati na dodir – ponekad vrlo toplo – do te mjere da predstavlja opasnost od požara. Evo kako to spriječiti koristeći samo malo osnovne aritmetike.
Ogromna većina prekidača za prigušivanje ima snagu od 600 vati. Ispod poklopca, direktno na prednjoj strani prekidača za prigušivanje, nalazi se ovaj broj. To implicira da prekidač ima mogućnost zatamnjivanja više sijalica, kao što su do deset 60-watt sijalica ili do šest 100-watt sijalica. Međutim, prekidač će početi da se pregreva ako je kombinovana snaga svetla za prigušivanje veća od 600 vati.
Iako 600 vati može izgledati pretjerano, oni su zapravo prilično rasprostranjeni. Zamislite 12-svjetlosni luster koji koristi 60-vat svjetla kao ilustraciju. Sve u svemu, to je 720 vati, što je znatno više od 600 vati kontrole zatamnjenja koje može podnijeti. Na sreću, dostupni su prekidači za prigušivanje koji imaju snagu od 1000 vati po prekidaču i ne zahtijevaju više prostora u zidnoj kutiji za električnu utičnicu od tipičnog prekidača za prigušivanje od 600 vati. Jedan od njih bi trebao s lakoćom upravljati našim problematičnim lusterom.
Ali šta se događa ako stavite jedan, dva, tri ili više prekidača 600-watt ili 1000-watt dimmer jedan pored drugog? Svaka strana prekidača za prigušivanje ima mali metalni jezičak, koji se može vidjeti ako ga pažljivo pogledate. Ove jezičke treba odlomiti na jednoj strani svakog dimmera kada su dva prekidača postavljena jedan pored drugog. Ove jezičke treba odlomiti s obje strane svakog dimmera, osim onih na oba kraja kada su tri ili više prekidača postavljena jedan pored drugog. Na sreću, jezičci su zarezani tako da se jednostavno odlome setom kliješta. Međutim, to smanjuje kapacitet ili "smanjuje" maksimalnu dozvoljenu snagu svakog prekidača za prigušivanje.
Klasifikacija prekidača za 600-watt dimmer zapravo pada na 500 vati kada se ukloni jedna strana jezičaka i na 400 vati kada se uklone obje strane. Na isti način, klasifikacija prekidača 1000-watt dimmera je smanjena na 800 vati kada se ukloni jedna strana jezičaka i na 650 vati kada se uklone obje strane. Drugim riječima, dok bi 1000-watt dimmer na oba kraja grupe sa više prekidača mogao upravljati našim 720-watt lusterom, nijedan od njih ne bi mogao to učiniti i pregrijao bi se .
Međutim, to ne znači da su svi prekidači za zatamnjenje toplih na dodir zasićeni. Na primjer, neke starije varijante prekidača za prigušivanje koje ne koriste najnoviju elektronsku tehnologiju zagrijavaju se kao rezultat načina na koji ograničavaju prolaz električne energije. Kako biste bili sigurni da ne prelazi nazivni kapacitet prekidača, vjerovatno je dobra ideja zbrojiti snage svih sijalica koje prekidač kontrolira ako je kontakt topao.
Bijele žarulje s mogućnošću zatamnjivanja
Feature
● Indeks prikazivanja boja (CRI) sijalice definira koliko dobro svjetlost odražava prave boje. Vrijednost iznad 80 je dobra i blizu prirodnog svjetla. Ova sijalica ima indeks 90.
● LED sijalice su dostupne sa različitim temperaturama boje koje čine da se svetlost oseća više ili manje toplo. Ova posebna sijalica emituje toplo-bijelo svjetlo (2.700 Kelvina).
● Spoljno kućište je napravljeno od izdržljive plastike i može izdržati temperature od -20 stepeni do plus 40 stepeni.
● Svijetli punom snagom odmah kada uključite lampu.
● Kako se svjetlo može prigušiti, možete odabrati rasvjetu pogodnu za svaku priliku.
Specifikacija
| Ime proizvoda | bijele sijalice sa mogućnošću zatamnjivanja |
| Ponderisana potrošnja energije | 5,9kWh/1000h |
| Nominalni svjetlosni tok | 806lm |
| Nominalni vijek trajanja | 25000h |
| Broj ciklusa prebacivanja | 25000cycles |
| Temperatura boje | 2700K |
| Vrijeme zagrijavanja do 60 posto punog izlaza svjetlosti | <1s |
| Dimmable | Da |
| Bežično zatamnjivanje | br |
| Dimenzije lampe | 110*60 |
| Nazivna snaga | 5.9Watt |
| Nazivni svjetlosni tok | 806lm |
| Nazivni vijek trajanja lampe | 25000h |
| Faktor snage lampe | >0,7 |
| Faktor održavanja lumena na kraju nominalnog vijeka trajanja | 70 posto |
| Vrijeme početka | <0.3 sec seconds |
| Prikaz boja | 90 |





